11.10.2009 - PASJE KLUBOWICZÓW - Piotr Magielski
 

 

FOTO: G. Musiał & K. Puziak
www.shrek.pl

 

Niedzielny poranek zapowiadał się zimny i deszczowy, lecz atmosfera wokół schronu i terenu inscenizacji z minuty na minutę stawała się coraz bardziej gorąca.

Od godziny 9.00 Agencja Ochrony „Magielski Patrol” zabezpieczyła miejsce inscenizacji i dojazd do Portu Lotniczego „Poznań - Ławica”. Zaczęli zjeżdżać się główni organizatorzy: Wielkopolska Grupa Miłośników Historii „Wiarus” oraz grupy rekonstruktorów:

  • Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Salamandra”
  • Poznańska Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Warta”
  • Sekcja Historyczna TMML Luboń
  • Wronieckie Stowarzyszenie Historyczne „Historica”

O dziwo pojawili się pierwsi zwiedzający i osoby oczekujące na rozpoczęcie imprezy. Wokół schronu można było zobaczyć grających w karty żołnierzy niemieckich, a także polskich i radzieckich, oraz motocykle np. BMW z bocznym koszem i karabinem maszynowym. Zaciekawieni ludzie byli oprowadzani po schronie przez Piotra Magielskiego. Oficjalną część rozpoczęto o godz. 12.00 prelekcją na temat: „Krótkiej historii lotnictwa w Poznaniu”, prowadzoną przez Erwina Przybysza, później prelekcję o: „Poznańskich fortyfikacjach w latach 1828 - 1945” prowadził Przemysław Maćkowiak – sala „pękała w szwach”.

Następnie wszyscy zainteresowani przeszli na miejsce rekonstrukcji, pozostali zwiedzali zbiory zgromadzone w schronie przez Piotra Magielskiego oraz innych członków grupy „Wiarus”. Można tam było zapoznać się z historią lotniska „Ławica”, podziwiać kolekcję hełmów, mundurów, broni palnej, a także modele samolotów i dioram przedstawiających scenki z działań wojennych. Około godz. 14.00 rozpoczęto inscenizację: „Zdobycie lotniska” – na nic nie spodziewających się przejeżdżający patrol i wartowników niemieckich zaczęły nacierać wojska polskie i radzieckie. Silny opór nie pozwolił na zdobycie schronu i musiano się wycofać zbierając rannych z przedpola walk. Podczas ponownego natarcia i wymiany ognia dzielne sanitariuszki pod ostrzałem i wybuchami „petard” opatrywały rannych żołnierzy. Atak zakończył się zwycięstwem naszych wojsk i poddaniem się żołnierzy wojsk niemieckich. Po skończonej walce odbyła się prezentacja umundurowania wszystkich żołnierzy.

FOTO: G. Musiał & K. Puziak
www.shrek.pl

Chciałbym podziękować wszystkim osobom przybyłym na inscenizację: widzom, członkom Grup Rekonstrukcyjnych, pracownikom firmy „Magielski Patrol”, a przede wszystkim członkom grupy „Wiarus”, Zarządowi i pracownikom Portu Lotniczego „Poznań - Ławica” za pomoc i udostępnienie miejsca inscenizacji.

 Opracowanie: Piotr Magielski