20.02.2015 - SENIORZY U STRAŻAKÓW

 

 
 
 

FOTO

 

Seniorzy u strażaków 20.02.2015

Seniorzy nie czekali na telewizyjny serial o strażakach tylko osobiście postanowili zapoznać się z ich służbą w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 3 w Antoninku. Już początki naszej wizyty były bardzo miłe! Pozwolono zaparkować samochody w miejscu normalnie zabronionym i bardzo serdecznie powitano w progach strażnicy. Kapitan Radosław Stec wraz z asystentem pełnili honory gospodarzy. W sali wykładowej omówili zasady prowadzenia akcji ratowniczo-gaśniczej z naczelną regułą jednoosobowego dowodzenia. Jest czym dowodzić i sprawnie minimalizując straty przeprowadzać akcje, których w ubiegłym roku było ponad 900.
Jednostka wyspecjalizowana jest w ratownictwie drogowym i usuwaniu zagrożeń przez roje owadów ( pszczoły, osy, szerszenie, itp.). Nas nie potraktowano jak uciążliwy rój ale pokazano i zademonstrowano pakiet ratowania ludzi poszkodowanych w wyniku różnych zdarzeń ( aparaty Ambu i defilibratory serca). Pokazano też zasady prowadzenia akcji ratowniczych na drogach. Zwrócono nam uwagę na zagrożenia pojazdów zasilanych płynnym gazem.
Z dużym zainteresowaniem seniorzy zapoznali się z kamerą termowizyjną służącą znajdowania ukrytych miejsc pożaru lub żaru. Czujniki metanu i tlenku węgla oraz ratowania osób zatrutych tymi gazami to dalsze etapy naszej edukacji. Z ogromnym zainteresowaniem zeszliśmy do garażu ( po schodach chociaż słup do szybkiego zjazdu oczywiście był). Specjalistyczne samochody i ich wyposażenie wzbudziły nasz zachwyt. Zestaw do uwalniania osób uwięzionych w rozbitych pojazdach, narzędzia do wycinania szyb, rozcinania elementów karoserii to prawdziwe perełki techniki niosące szybką pomoc w nagłych zdarzenia. Wszystko utrzymane w laboratoryjnej czystości i gotowe w każdej chwili do użycia. Była też okazja do przymierzenia strażackiej kurtki i kasku ochronnego z przyłbicą. Kurtka jest bardzo ciężka ale twarzowy kask wynagradzał tez ciężar.
Bardzo dziękujemy strażakom za wizytę. !!!

Tekst: Jacek Laskowski
Zdjęcia: Florian Subsar