26-28.11.2018 - RETRO MOTOR SHOW

FOTO - W. HENSCHKE

FOTO - B. OBRZUT

FOTO - A. FURMANOWSKA FOTO - G. RYBAK
FOTO - P. MRUGALSKI

W miniony weekend odbyła się trzecia edycja targów Retro Motor Show. 37 tysięcy osób odwiedziło ekspozycję prezentującą w 5 halach ponad 700 pojazdów z XX wieku. Na dwóch naszych stoiskach członkowie Automobilklubu zaprezentowali ponad 120 pojazdów.

Automobilklub Wielkopolski Komisja Pojazdów Zabytkowych zorganizował wystawę pod hasłem: „100 pojazdów na 100-lecie odzyskania niepodległości”. Zwiedzający mogli podziwiać m.in. pokój i warsztat H. Forda z imitacją taśmy produkcyjnej, mechaników pracujących przy pojazdach oraz siedzącego przy biurku samego Henry’ego, który jako pierwszy zrewolucjonizował system produkcji aut, wprowadzając ruchomą taśmę produkcyjną. Najstarszymi pojazdami były wyprodukowane w 1913 roku Lorraine – Dietrich SMHI i Ford T. W strefie PRL na zwiedzających czekała niespodzianka. W sobotę gościliśmy Mieczysława Hryniewicza - uwielbiany za niezapomnianą rolę Jacka Żytkiewicza, taksówkarza Fiata 125p z numer 1313. Można było przy nim zrobić sobie zdjęcie z bohaterem kultowego serialu „Zmiennicy”. W stylizowanym sklepie Społem można było pobrać symboliczne kartki na jedzenie, które były elementem konkursu, w którym brali udział zwiedzający.
W strefie samochodów funkcyjnych znalazł się samochód jakim jeździł pierwszy sekretarz PZPR - Czajka, samochód bezpieki – Citroen 15 SIX, milicyjne Nysa, Fiat i motocykle oraz zabytkowa karetka – Nysa N59. Z łezką w oku zwiedzający oglądali część ekspozycji poświęconą wakacjom – kultowe przyczepy kempingowe, w których większość z nas spędzała wakacje.
Ekspozycja Koła Youngtimer z kolei pokazywała sportowy charakter imprez. Na ekspozycji można było zobaczyć samochody tegorocznych mistrzów wyścigów płaskich i górskich. Urządzono również specjalistyczną strefę serwisową, której nie może zabraknąć na żadnej imprezie. Zwiedzający mogli również zobaczyć dwa bardzo rzadkie silniki - Jaguara E-Type oraz Ferrari Dino. Prezentowane pojazdy wielokrotnie startowały w minionym sezonie w rozmaitych imprezach. Cała ekspozycja miała charakter dynamiczny dzięki scenkom, które odzwierciedlały sportowy charakter imprez.
W sobotę członkowie Koła Youngtimer zorganizowali Rajd Youngtimer Party, który po raz pierwszy towarzyszył Retro Motor Show. W imprezie udział wzięło blisko 30 załóg, które wystartowały z Toru Poznań, a swoje zmagania kończyły próbą na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, gdzie na stoisku urządzonym przez Koło odbyło się oficjalne wręczenie nagród podczas odbywających się targów retro.


Podczas targów zostały przyznane również nagrody dla wystawców. Automobilklub Wielkopolski zajął w dwóch kategoriach Retro STYLIZACJA i Retro STOISKO pierwsze miejsca. Nagrodę specjalną od Prezesa MTP za wkład w rozwój targów Retro Motor Show otrzymał Piotr Matuszek z Komisji Pojazdów Zabytkowych. W kategorii Retro Pojazd trzecie miejsce zajęło Bugatti t40 Macieja Pedy.

Tekst: Anna Furmanowska