Zapoznałem się i akceptuję Korzystając z serwisu potwierdzasz, że zapoznałeś się i akceptujesz politykę bezpieczeństwa przetwarzania danych osobowych prowadzoną przez Automobilklub Wielkopolski.

Kalendarz 2020: Jesienny Rajd Pojazdów Zabytkowych

W dniach 4-6 października br., na zakończenie sezonu, Komisja Pojazdów Zabytkowych Automobilklubu Wielkopolski zorganizowała VI Jesienny Rajd Pojazdów Zabytkowych. W tym roku bazę rajdu zlokalizowano w Ośrodku „Villa Natura” w Dolsku koło Śremu. Uczestnicy wystartowali z bazy w sobotę o godzinie 9.00.  Ponad 100-kilometrowa trasa rajdu rozpoczęła się od slalomu na czas. Następnie uczestnicy pojechali do skansenu Soplicowo gdzie mogli zwiedzić scenografie z filmu „Pan Tadeusz”  oraz skosztować  domowego placka i kawy. Tutaj też odbył się „rzut workiem wypełnionym sianem na odległość”. Kolejny przystanek to pałac w Brodnicy - zwiedzanie i poczęstunek u hrabiego Mańkowskiego. W dalszej kolejności uczestnicy obejrzeli okolice Mosiny z wieży widokowej i udali się na poczęstunek do restauracji „Podkowa Leśna” w Krajkowie. Kulminacyjnym punktem rajdu był pokaz samochodów oraz konkurs elegancji zorganizowany na rynku w Śremie, w którym wyróżnienia ufundował Burmistrz miasta Śrem. Po pokazie odbyły się 2 próby Oceny Techniki Jazdy polegające na odjechaniu na odległość 1,5m od tyczki oraz dojechaniu do 2 tyczek tak by przewrócić tylko jedną z nich. Następnie uczestnicy odwiedzili najstarszą w Polsce kręgielnię parkietową, gdzie mieli do wykonania 3 rzuty kulą.  Na trasie oprócz wymienionych konkurencji były również zadania nawigacyjne, pytania krajoznawcze oraz dotyczące historii motoryzacji.

Wśród pojazdów na starcie rajdu były m.in. samochody Plymouth U z 1929 roku oraz Aero 30 z 1935 roku. Jak zwykle licznie stawili się właściciele zabytkowych Mercedesów, ale także samochodów marki BMW, Volkswagen, Porsche, Citroen i Skoda. Uwagę publiczności zwracały szczególnie wielki amerykański Chevrolet Impala oraz zabytkowy Rolls Royce Silver Shadow (oba pojazdy z 1958 r.), a także połyskujący chromem Chevrolet Corvette z 1980 roku. Sympatycznie wyglądały znajome sylwetki Warszawy, Trabanta i Polskiego Fiata 126p, a także samochód Nysa jako karetka pogotowia. Rajd zakończył Bal Komandorski, podczas którego zwycięzcom wręczone zostały nagrody

Słoneczna, jesienna pogoda dopisała, tak więc sezon zakończono w dobrym stylu.

WYNIKI

 

01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18