Jak to się zaczęło - Narodziny poznańskiego kartingu

 


Mieszkańcy Poznania mieli po raz pierwszy okazję zapoznać się z gokartem (tak się wtedy ten pojazd nazywał) na pokazach, jakie miały miejsce na stadionie Areny, w 1960 roku. W tym także roku powstała pierwsza w Polsce sekcja kartingowa przy delegaturze Automobilklubu Wielkopolski w Ostrowie Wlkp. Natomiast 12 grudnia tego roku sekcja kartingowa powstała przy naszym Automobilklubie w Poznaniu.

 

Eliminacja Ogólnopolskich Wyścigów Gokartów w Poznaniu, 9 września 1962

Pierwszy Wyścig Gokartów zorganizowany przez Delegaturę AW w Nowym Tomyślu
104 - Marian Miler, 89 - Kazimierz Krotoski

W następnym, 1961 roku, we wrześniu, odbyły się w Alei Reymonta pierwsze zawody z udziałem zawodników z całego kraju, na których czekały puchary Automobilklubu - dla zwycięzcy i Głosu Wielkopolskiego - dla najlepszego Wielkopolanina. To ostatnie trofeum wywalczył Marian Miler konstruktor pierwszego gokarta w Poznaniu. Wkrótce do grona zawodników dołączył Kazimierz Krotoski i w następnych latach ta dwójka odniosła wiele sukcesów sportowych dla barw AW. Warto dodać, że wyścigi gokartów cieszyły się wtedy wśród mieszkańców Poznania olbrzymią popularnością.
 
artykułu udostępnione przez Pana M. Millera

Począwszy od tych odległych czasów grono zawodników stale się powiększa i jednocześnie obniża się granica wieku uprawiających ten sport. Możemy być dumni ze swojej historii tym bardziej, że wiemy jak wielu młodych ludzi zdobywa umiejętności, które później mogą być nieocenione w krytycznych sytuacjach na drodze.