Zapoznałem się i akceptuję Korzystając z serwisu potwierdzasz, że zapoznałeś się i akceptujesz politykę bezpieczeństwa przetwarzania danych osobowych prowadzoną przez Automobilklub Wielkopolski.

sport motocyklowy

Rekordowe motocykle

 

Po raz ostatni w tym sezonie na Torze „Poznań” pojawili się motocykliści. W dniach 19-20 sierpnia zawodnicy walczyli podczas 4. rundy Wyścigowych Motocyklowych Mistrzostw Polski w klasach: Superbike, Superstock 1000, Superstock 600, Supertwin i Supersport 300, 4. rundy Pucharu Polski klas: Sport 1000, Sport 600, Twin, Sport 300 i Sport 250 oraz 6. rundy Pucharu Markowego BMW M Cup. Aura tym razem nie sprzyjała motocyklistom, bo było bardzo gorąco, a temperatura sięgała 36 stopni Celsjusza w cieniu. Organizatorzy od początku zawodów zapowiedzieli skrócenie rywalizacji na torze i rzeczywiście wyścigi były krótsze o dwa okrążenia. Mimo tak trudnych warunków, nie brakowało jednak twardej i interesującej rywalizacji.

 

Wydarzeniem dwudniowych zawodów był nowy rekord Toru „Poznań”, jaki ustanowił 16-letni Milan Pawelec, jadący jako gość podczas pucharu markowego BMW. Nowy model BMW M 1000 RR okazał się znakomity. Już podczas kwalifikacji Milan poprawił rekord obiektu na 1:31,368, ale podczas wyścigów był jeszcze szybszy, bo w niedzielnej gonitwie „wykręcił” 1:31,226. 16-latek udowodnił jak ogromne ma możliwości i w przyszłości może być naprawdę świetnym zawodnikiem.

Rywalizacja pucharowa BMW przyniosła jednocześnie ciekawe rezultaty. Podczas sobotniego wyścigu w BMW M Cup Pro zwyciężył Marcin Biernacki przed Pawłem Sobczykiem i Piotrem Prendotą. W niedzielę po emocjonującej walce znakomicie spisał się Prendota, który wyprzedził Biernackiego różnicą 0,243 sek. Trzeci był Maciej Ukleja. W rywalizacji BMW M Cup oba wyścigi wygrał Sylwester Byczkowski, chociaż rywale mocno go naciskali. W sobotę za Byczkowskim finiszowali Piotr Grylicki, Kamil Młodawski i Krzysztof Szypuła, natomiast w niedzielę drugi Grzegorz Ulkowski, trzeci Młodawski, a czwarty Szypuła.

Dużo emocji przyniosły oba wyścigi połączonych klas Superbike i Superstock 1000. W pierwszej z klas świetnie pojechał Jurand Kuśmierczyk, który wygrał obie gonitwy, wyprzedzając doświadczonego Ireneusza Sikorę. W sobotę trzeci był Wojciech Wróbel, a w niedzielę Marek Szkopek. W klasyfikacji generalnej sezonu prowadzenie objął Sikora, który zgromadził 145 pkt. Drugi jest Wróbel (141), a trzecie Szkopek (138). Podczas ostatniej rundy na torze w Brnie z pewnością zapowiada się twarda walka o końcowy sukces. Z kolei w klasie Superstock 1000, zdecydowanym liderem pozostaje Oleg Pawelec, który wygrał oba wyścigi tej rundy i ma na swoim koncie 200 pkt. Drugi w klasyfikacji jest Artur Wielebski (140), trzeci – Bartłomiej Lewandowski (87), czwarty – Tomasz Murawski (86), a piąty – Michał Wesołowski (84).

W klasie Superstock 600 bliski końcowego sukcesu jest Jurand Kuśmierczyk, który wygrał oba wyścigi (tak jak w Superbike) i zgromadził już 200 pkt. Dwukrotnie drugi finiszował Oskar Kalich. W sobotę trzeci był Bartłomiej Cabala, a w niedzielę Kamil Barcik. W klasyfikacji sezonu drugi jest Kalich (123), a trzeci Barcik (110).

W klasie Supersport 300 po tytuł w tym sezonie zmierza Mateusz Molik, który wygrał dwa razy podczas tych zawodów i ma na koncie 175 pkt. Drugą pozycję zajmuje Kacper Raniszewski (150), a trzecia Konrad Filipowicz (114). Natomiast w klasie Supertwin doświadczony Jacek Molik musiał się mocno napracować, aby wygrać oba wyścigi. Jego rywale Michał Żukierski i Tomasz Jagielski, jechali ofensywnie i szybko, jednak ostatecznie doświadczenie Molika dało mu dwie wygrane i prowadzenie w klasyfikacji sezonu z dorobkiem 175 pkt. Drugi jest Żukierski (157), a trzeci Przemysław Komajda (108).

Interesujące były też wyścigi Pucharu Polski. W Sport 1000 lider klasyfikacji Przemysław Jakóbczak wygrał też obie poznańskie gonitwy.  Wicelider klasyfikacji Mariusz Cichowlaz tym razem był dwukrotnie trzeci, natomiast trzeci w klasyfikacji Jarosław Budzyński dwa razy finiszował za Jakóbczakiem. W klasie Twin lider Tomasz Rowiński w Poznaniu wygrał dwa razy i umocnił swoją pozycję przodownika. Drugi w klasyfikacji sezonu jest Adrian Witek (128), a trzeci Michał Sterczała (115). Po raz kolejny w tym sezonie swoją pozycję liderki w klasie Sport 300 potwierdziła Gabriela Konig-Widuch, wygrywając oba wyścigi, a dwa razy finiszował za nią Mateusz Ziobrowski. Z kolei w klasie Sport 250 dwa razy najlepszy był Bartosz Bambecki, przed Franciszkiem Stokłosą. Tutaj też rywalizował spora grupa motocyklistów z Holandii. Wśród nich dwukrotnie najlepszy był Marc Beltman.

Finisz motocyklowej rywalizacji w mistrzostwach Polski zaplanowany jest w dniach 29 września – 1 października na torze w Brnie.