18-19.04.2008 I Runda WYŚCIGOWYCH SAMOCHODOWYCH MISTRZOSTW POLSKI

WYNIKI DIV4

WYNIKI DSMP

 

FOTO AW

SHREK  PABLO M.ZAPOROWSKI WGRZESIAK DKONOPKA

WYŚCIGOWA INAUGURACJA NA TORZE „POZNAŃ”

W sobotę 19 kwietnia na Torze „Poznań” pierwszą rundą Wyścigowych Samochodowych Mistrzostw Polski rozpoczął się kolejny sezon motorowy. Dla nas, gospodarza toru, to rok szczególnie wyjątkowy, bowiem w tym właśnie roku Automobilklub Wielkopolski obchodzi 85-lecie istnienia.

Po porannych treningach klasyfikacyjnych  pierwsi do wyścigi stanęli zawodnicy klasy Dywizja 4. Na starcie zobaczyliśmy wiele ciekawych pojazdów. Pole position zajął Maciej Stańco (A. Kielecki) Porsche GT 3 uzyskując na treningu czas 1:35.589, a obok niego ku zaskoczeniu wszystkich pojawiła się  – Karolina Czapka (A. Wielkopolski/Katrex Karolina Autosport) razem ze swoim ekscytującym Renault Megane Trophy. Zaskoczeniem nie była sama Karolina jako przedstawicielka płci pięknej ale jej  nowy samochód. Pochodzi on z belgijskiego zespołu Racing for Belgium i wcześniej występował w pucharze Renault Megane Trophy.

Trzecie pole przypadło Mariuszowi Miękoś (A. Łódzki) jadącemu samochodem Porsche 997, a na czwartym miejscu pojawił się Krzysztof Spyra (A. Kielecki) który podobnie jak Karolina, wystartował samochodem Renault Megane Trophy.

Na dalszych miejscach stanęły trzy KIA CEED, które w markowym Pucharze KIA Cee’d zobaczymy w Poznaniu już w lipcu. Za kierownicą jednego z nich zasiadł znamy nam m.in. z wyścigów kartingowych Andrzej Gasenko.

Rywalizacja od początku była zacięta, jednak pierwsze miejsce od startu do mety należało do Macieja Stańco. Karolina tuż po starcie znalazła się na trzeciej pozycji i mimo licznych prób nie udało jej się wyprzedzić Porsche Mariusza Miękosia. Wyścig ten jednak z całą pewnością pokazał, że nawiązanie walki Megane Trophy z Porsche jest możliwe.

Ostatecznie w klasie DIV 4  pow. 3500 ccm kolejność wyglądała następująco:

1 miejsce – Maciej Stańco – Porsche GT 3 (A. Kielecki)

2 miejsce – Mariusz Miękoś – Porsche 997 (A. Łódzki)

W DIV 4 do 3500 ccm

1 miejsce – Karolina Czapka – Renault Megane (A. Wielkopolski/Kartex Karolina Autosport)

2 miejsce – Krzysztof Spyra – Renault Megane (A. Kielecki)

DIV 4 do 2000 ccm

1 miejsce – Tomasz Gajewski – Renault Clio (A. Rzemieślnik)

2 miejsce – Cezaru Ruszkowski – BMW M3 (A. Rzemieślnik)

3 miejsce – Radosław Kordecki – KIA CEED (A. Wielkopolski)

W długim dystansie emocji również nie brakowało, najlepszy czas po treningach klasyfikacyjnych 1:37.746 uzyskał zespół KARTEX KAROLINA CZAPKA (Czapka/Spyra/Szymański) samochodem Renault Megane Trophy. Dwa Porsche z zespołu LUKAS MOTORSPORT musiały zadowolić się drugim (1:38.111) i trzecim miejscem startowym (1:38.225). Natomiast zawodnicy jadący Ferrari 360 (Stańco/Marcinkiewicz/Buscema) stanęli na czwartym polu.  

Gdy jednak kierowcy ustawili się do startu, okazało się że pierwsze pole startowe pozostało puste. Krzysztof Spyra spóźnił się na start z powodu awarii Trophy i musiał rozpocząć wyścig z depot. Po starcie więc na czoło stawki wysunęły się Porsche, Ferrari jednak nie dawało za wygraną i zdołało przebić się na prowadzenie. Trophy nadrabiało straconą pozycję, niestety ukończenie wyścigu uniemożliwił im Maciej Tomaszewski jadący Alfą Romeo, który tak skutecznie wjechał w Pawła Szymańskiego, że samochód nie nadawał się do dalszej jazdy.

Ostatecznie po 3 godzinach I rundę DSMP wygrał zespół LUKAS MOTORSPORT zajmując dwa pierwsze miejsca na pudle. Pierwsze miejsce zdobyli Teodor Myszkowski i Stefan Biliński, pokonując 96 okrążeń toru, a drugie Mariusz Miękoś i Adam Kornacki przejeżdżając 95 okr.. Trzecie miejsce przypadło Maciejowi Stańco, Maciejowi Marcinkiewiczowi i Enrico Buscema (92 okr.).

Niewątpliwą atrakcją inauguracyjnej rundy wyścigów samochodowych był przejazd pokazowy Akademii Sportowej Jazdy Porsche – Porsche Club Polska. W przejeździe udział wzięło 26 wspaniałych samochodów, wzbudzając ogólny zachwyt publiczności.

Dariusz Krupa – pomysłodawca Akademii Sportowej Jazdy Porsche, właściciel Porsche 911 (964), zapytany o to jak widzą sens obecności na I Rundzie WSMP odpowiedział: - Przede wszystkim jesteśmy bardzo wdzięczni Dyrekcji Zawodów za umożliwienie pokazania się szerszej publiczności. Mimo, iż spotkania Porsche Club Polska oraz kolejne edycje Akademii Sportowej Jazdy Porsche gromadzą licznych amatorów szybkiej jazdy, to jednak szerokie rzesze posiadaczy sportowych samochodów sprawdzają swoje umiejętności na drogach publicznych. Nie trzeba być zawodowcem, żeby jeździć dobrze szybkim autem, ale trzeba poznać możliwości sprzętu oraz swoje umiejętności. Nasza prezentacja pokazała, iż sportowe emocje są nieobce posiadaczom szybkich wozów, ale można w cywilizowany sposób dać im wyraz oraz bawić się razem z zawodowcami.
Wszystkich posiadaczy Porsche zapraszam do udziału w spotkaniach Porsche Club Polska, gdzie w bezpiecznych warunkach można sprawdzić swoje umiejętności. Ponadto w bieżącym roku siłami Automobilklubu Wielkopolski i PCP ruszyła Akademia Sportowej Jazdy Porsche, gdzie również posiadacze aut sportowych innych marek mogą pod okiem wykwalifikowanej kadry instruktorskiej poznać tajniki szybkiej i bezpiecznej jazdy.

Pierwsza runda wyścigów samochodowych za nami, a my serdecznie zapraszamy głodnych  sportowych emocji już w najbliższy weekend – 26-27 kwietnia na wyścigi kartingowe na Torze „Poznań”. A miłośnicy jednośladów z pewnością znajdą dla siebie moc atrakcji podczas wyścigów motocyklowych, które ruszają 17-18 maja. Kolejne spotkanie z samochodową przygodą w Poznaniu  26-27 lipca.

Teresa Cichacka AW