18.03.2017 - RAJD KS. ONUFREGO KOPCZYŃSKIEGO

 
WYNIKI ZBIORCZE WYNIKI SZ
GALERIA 1 GALERIA 2

W sobotę 18.03.2017r. odbył się rajd samochodowy zakwalifikowany do VI rundy Turystycznych Samochodowych Mistrzostw Polski oraz VI rundy Turystycznego Pucharu Polski pt. „Rajd ks. Onufrego Kopczyńskiego”. Organizatorem rajdu był Automobilklub Wielkopolski – Delegatura Gniezno przy współpracy Urzędu Miasta i Gminy Czerniejewo, Rada Seniorów Miasta i Gminy Czerniejewo, Polskie Towarzystwo Turystyczno - Krajoznawcze o/Gniezno (PTTK), Pałac w Czerniejewie oraz Zespół Szkół Publicznych w Żydowie. Celem imprezy było uczczenie 200 rocznicy śmierci ks. Onufrego Kopczyńskiego, pogłębianie wiedzy historycznej i krajoznawczej o regionie oraz propagowanie turystyki samochodowej i zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Tradycyjnie już podczas rajdów organizowanych przez Delegaturę Gniezno pogoda nie dopisała i przywitała uczestników obfitym deszczem. Pomimo tego na starcie zameldowało się 19 załóg reprezentujących różne regiony Polski m.in. Białą Podlaską i Warszawę. Zapowiadało to duże emocje. Początek zmagań sportowych miał miejsce w rodzinnej miejscowości patrona rajdu, a dokładnie na dziedzińcu pałacu w Czerniejewie. Uczestników imprezy zaszczycił swoją obecnością Prezes AW Pan Robert Werle. Po odprawie z załogami nastąpiło rozwiązanie testu BRD i historycznego, po czym o godz. 9.30 pierwsza załoga wyruszyła na trasę rajdu. Czas przejazdu I etapu wynosił 100 minut, a jego meta znajdowała się przed zamkiem w Kórniku. Nowością były pytania PKP-y z trasy bez konieczności wysiadania z samochodu, natomiast pytania tematyczne nawiązywały do patrona rajdu ks. Onufrego Kopczyńskiego – twórcy gramatyki języka polskiego. Pozytywne wrażenie zrobił na wszystkich ksiądz proboszcz z Gułtów, zapalony motocyklista, który wszystkim uczestnikom rozdał obrazki św. Krzysztofa. Na zakończenie I etapu organizator zapewnił uczestnikom zwiedzanie zamku kórnickiego wraz z przewodnikiem PTTK Gniezno, który w bardzo ciekawy sposób opowiadał o właścicielach zamku, jego historii, anegdotach rodzinnych oraz słynnej białej damie. Po 45 minutach lekcji historii wyruszyliśmy na II etap zmagań, który dostarczył równie intensywnych doznań. Odwiedziliśmy ciekawe miejsca oraz zapoznaliśmy się z ciekawostkami regionalnymi. Sporą niespodzianką był błąd, który wkradł się w itinerer. Na szczęście został szybko zauważony i po odpowiednich wskazówkach można było kontynuować dalszą jazdę. Po 49 kilometrach wszystkie załogi bezpiecznie dotarły na metę rajdu w strefie aktywizacji gospodarczej w Czerniejewie, gdzie odbyły się 2 próby samochodowe oraz zadania intelektualne (pytania tematyczne, krzyżówka, układanka). Pomimo niesprzyjającej aury pogodowej sędziowie wykonywali swoje obowiązki z poświęceniem i heroicznością. Ani ulewny deszcz, ani śnieg, ani nawet porywisty wiatr nie przeszkodziły w sportowej rywalizacji. Po tak dużej dawce emocji udaliśmy się do Zespołu Szkół Publicznych w Żydowie, gdzie była baza rajdu. Ugościła nas w swej placówce pani Dyrektor Beata Maciejewska, a niesamowity supersołtys wsi Gębarzewo pan Tomasz Ryszczuk zaordynował pyszny posiłek w szkolnej stołówce. O godzinie 17.00 nastąpiło ogłoszenie wyników końcowych i wręczenie nagród. Gościem honorowym był Burmistrz Miasta i Gminy Czerniejewo Pan Tadeusz Szymanek oraz wiceprezes okręgu PZM Pan Przemysław Piotrowski .
Za zajęcie pierwszych trzech miejsc w klasyfikacji końcowej wręczono puchary honorowe dla kierowcy i pilota oraz nagrody rzeczowe, natomiast dla wszystkich uczestników przygotowano pamiątkowe upominki. Pierwsze miejsce zajęła załoga nr 14 w składzie Puk Wojciech, Puk Henryka, z Automobilklubu Wielkopolski, na drugiej pozycji uplasowała się załoga nr 29 Stachowiak Marek i Deckert Marcin, natomiast najniższy stopień podium uzupełniła załoga nr 32 w składzie Morchało Robert, Morchało Małgorzata również z AW. Dodatkową nagrodę rzeczową oraz okazały puchar ufundowane przez Burmistrza Miasta i Gminy Czerniejewo za spostrzegawczość oraz fair play otrzymała załoga nr 17 w składzie Kłosin Rafał, Kłosin Anna. Po wręczeniu nagród, odebraniu gratulacji od honorowych gości oraz pamiątkowych zdjęciach nastąpiło zakończenie rajdu. Z tego miejsca pragniemy serdecznie podziękować organizatorom za przygotowanie i sprawną obsługę tak dużej imprezy samochodowej.
Do zobaczenia na następnym rajdzie.
Relacja A.R.K