12-13.05.2018 - 2 WIELKOPOLSKI RAJD HISTORYCZNY
 
FOTO - G. RYBAK FOTO - A. URBAŃSKI
FOTO - K. NOWOGRODZKI
 
WYNIKI
KLASYFIKACJA GENERALNA GRUPA TRADYCYJNA
   
GRUPA SPORTOWA GRUPA GOŚCI
 
REGULAMIN
 

W dniach 12 i 13 maja Automobilklub Wielkopolski zorganizował II Wielkopolski Rajd Historyczny im. H. Rucińskiego ( WRH). Impreza ta wpisała się mocno w kalendarz wydarzeń nie tylko o rozmiarze lokalnym, ale również krajowym w ramach II Rundy Mistrzostw Polski w Historycznych Rajdach na Regularność 2018.

Rajdy historyczne, są niezwykle popularną dyscypliną sportu samochodowego na świecie. Na tych zasadach odbywały się rajdy w okresie miedzywojennym. Popularność tej dyscypliny sportów samochodowych wzmagają rajdy takie jak słynny Monte Carlo Historique (RMCH), Historic Acropolis Rally, ADAC Bavaria Historic, Rally San Remo – Coppa dei Fiori i wiele innych.

W naszym Rajdzie wzięły udział 23 załogi. Wśród nich trzecia załoga rajdu Monte Carlo Historige 2018 Stanisław I Andrzej Postawkowie oraz inne polskie legendy motoryzacji lat 70-90 w polskich wyścigach samochodowych. Publiczność miała okazję podziwiać samochody i ich załogi podczas prezentacji na Rynku w Swarzędzu. Rywalizacja przebiegała drogami publicznymi oraz na torach samochodowych Tor „Poznań” i tor w Bednarach.
Rajd Pojazdów Historyczny kojarzy się nam przede wszystkim z pojazdami zabytkowymi. W naszej edycji II WRH pojawiły się na starcie wspólnie samochody historyczne i nowoczesne samochody ekologiczne. W tym roku wystartowały równolegle 4 samochody Toyota z napędem hybrydowym, które będą rywalizowały w klasie ECO RALLY POWERED BY TOYOTA jako ECO GOŚĆ. Za ich kierownicami zasiedli dziennikarze.
Jest jeszcze jeden ważny fakt związany z nazwą rajdu ,,II Wielkopolski Rajd Historyczny im. H. Rucińskiego”. Nasze działania podkreślały rolę Wielkopolski i Wielkopolan w odzyskaniu niepodległości. W 100 rocznicę Powstania Wielkopolskiego przypomniały o tym znaczącym historycznym wydarzeniu.

Tekst: Mirosław Walczak