Zapoznałem się i akceptuję Korzystając z serwisu potwierdzasz, że zapoznałeś się i akceptujesz politykę bezpieczeństwa przetwarzania danych osobowych prowadzoną przez Automobilklub Wielkopolski.

Jak zostać zawodnikiem?

srodecki-022
srodecki-226
srodecki-033

Jak zostać zawodnikiem?

Twoim idolem jest Robert Kubica? Marzysz, aby jak on w przyszłości zaistnieć w motor sporcie? Karting to najlepsza droga do rozpoczęcia kariery kierowcy wyścigowego. Jak to zrobić? Od czego zacząć?

 1. Osoba która ukończyła 8 lat (a w szczególnych przypadkach 7 lat*) za zgodą opiekunów prawnych ma prawo ubiegać się o licencję kartingową, co wiąże się z koniecznością przystąpienia do egzaminu, którego pozytywny wynik otwiera drzwi do udziału w rywalizacji sportowej.
  1. Podczas egzaminu należy wykazać się znajomością regulaminów sportowych, dostępnych tutaj
  2. Oprócz wiedzy teoretycznej kandydat na zawodnika powinien również wykazać swoje przygotowanie praktyczne. Na początku swoje umiejętności można sprawdzić i ocenić korzystając z jazd na gokartach dostępnych w wypożyczalniach kartingowych (na tzw. rentalach). Jest to nawet wskazane dla początkujących, aby obyli się z kierownicą i pedałami gazu oraz hamulca. Gdy już utwierdzimy się w przekonaniu, że „to jest to!” i chcemy zacząć ścigać się w profesjonalnym kartingu, należy skontaktować się z zespołem, który umożliwi test na prawdziwym karcie i torze. Ta „próba” potwierdzi, czy kandydat na zawodnika ma rzeczywiście predyspozycje do wyczynowego ścigania.
 2. Na stronie ZG PZM: https://pzm.pl/karting sprawdzisz, gdzie i kiedy organizowane są egzaminy na Licencję Sportu Kartingowego.
 3. Przed przystąpieniem do egzaminu, należy zostać członkiem Klubu zrzeszonego w Polskim Związku Motorowym i posiadającego licencję klubową dla sportu kartingowego (np. Automobilklubu Wielkopolski J).
 4. Na egzamin przyjeżdżasz z własnym gokartem oraz wymaganymi dokumentami:
 • zgłoszeniem na egzamin na licencję do uprawiania dyscypliny sport kartingowy, dostępnym tutaj;
 • skróconym odpisem aktu urodzenia;
 • zaświadczeniem lekarskim o braku przeciwwskazań do uprawiania sportu kartingowego.
 1. Po pozytywnym zdaniu egzaminu kursant otrzyma zaświadczenie, na podstawie którego będzie mógł wystąpić o wydanie licencji.

Z dokumentem tym należy udać się do swojego Klubu, który wspomoże Cię i przeprowadzi przez cały proces uzyskania licencji.

 

*/ Przygodę z profesjonalnym kartingiem można rozpocząć od lat 4 !!! Ale..., tak mali adepci kartingu zaczynają jazdy od tzw. pokazów, które odbywają się podczas zawodów na terenie całego kraju. Gdy przejeździmy tak cały sezon i udokumentujemy przed komisją egzaminacyjną starty w pokazach, wówczas o uzyskanie licencji zawodnika sportu kartingowego można ubiegać się mając zaledwie 7 lat.


Masz pytania lub wątpliwości?
Zadzwoń tel. kom.+48 667 700 719 lub napisz do nas e-mail: karting@aw.poznan.pl